JoomDo

Kaydol

Hoşgeldiniz

Gerçek Bir CS:GO Ustası Olmanızı Sağlayacak 9 Taktik

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • Kendi ismini en iyi CS:GO oyuncuları arasına yazdırmak isteyenlerin muhakkak bilmesi gerekli olan CS:GO taktiklerini sizin için yazdık. Bazı taktikleri uygulamanız vakit alabilir, ancak bir çok maddeyi uzman esporcuların tecrübeleri üzerinden aktarıyoruz.

   Counter-Strike serisi, 2000’li yılların başından beri oyun dünyasında daima adını en üst sıralara yazdırmayı başardı ve bir efsane oldu. Serinin son oyunu CS:GO da senelerdir en çok oynanan FPS oyunları arasında yer almakta. Oyunu CSGO Live, CSGO skin ve case siteleri üzerinden para kazanmak için oynayanlar da var, bir esporcu olup ismini sahnelere taşımak isteyenler de… Elbette oyuncuların büyük bir bölümü işin yalnızca eğlencesinde.

   Bu içeriğimizde ise yeni başlayanlar ve oyunda usta olmak isteyenler için muhakkak uymaları ve uygulamaları gerekli olan CSGO taktikleri derledik. Taktiklerin arasında uzman CS: GO oyuncularının tavsiyeleri ve onlardan örnekler de var. Bu sebeple çok dikkatli okumanızda fayda var.

   Hedef alma (Aim) konusunda kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

   CS:GO’da üst seviyelere çıkmak istiyorsanız muhakkak ama muhakkak hedef alma yani “aim” konusunda iyi bir noktada olmanız gerekmektedir. Bunun için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem var. Örneğin uzman CS:GO oyuncularının Twitch yayınlarını izleyebilirsiniz. Bu yayınları izlerken esporcuların tararken, birer birer sıkarken ya da bir yere “prefire” çıktıklarında hedef alma alışkanlıklarını iyi analiz edebilirsiniz.

   “Prefire” esasında rakibin ayak sesine ya da oyun bilginizden faydalanarak, rakip oyuncunun yerini tahmin ederek çıkar çıkmaz (ezbere) ateş etmeye deniliyor. Bu fonksiyonları kavramak için DeathMatch (Ölüm Maçı) oynamanızı öneri ederiz. Bugün Türkiye’nin en iyi CS:GO oyuncularından biri olarak görülen XANTARES bile günde en az 1.5 saatini DM oynamak için ayırıyor. Yani her online FPS oyununda olduğu gibi işin kilit noktası, uzmanlaşma alanı DM ile başlıyor.

   Ölüm maçına ve normal maça girmeden önce ısınmak için özel Atölye Haritaları ile deneme oyunları yapabilirsiniz. Bu haritalarda duran ya da hareket eden botları vurmaya çalışıyorsunuz. Bu şu anda size basit gibi gelse de elinizi ısındırmak ya da oyuna adapte olmak için her oyuncunun yapmış olduğu bir şey. Hatta pek çok esporcu turnuvalardan önce bu haritalarda ısınma turları atıyor, bizden söylemesi 🙂

   Soğuk kanlı olmak için sert çatışmalara girmeden önce yapmanız gerekenler var:

   CS:GO’da temel düzeydeki oyun bilgisi esasında genel itibari ile şunları içeriyor; bomba kullanma, harita bilgisi, deneyim. Bomba kullanımınızı geliştirerek, çatışmalardan önce rakiplerinize zarar vermeyi deneyin. Aynı şekilde sis ve flash bombaları sayesinde aksiyon dozu yüksek anlarda rakiplerinizi kendiniz yönlendirebilirsiniz.

   Harita bilgisine gelecek olursak, bunun için biraz zaman ve hakimiyet gerektiğini söyleyebiliriz. Nerede pozisyon alabileceğinizi, nerelere bombalar atabileceğinizi daha önce kestirmeniz için harita bilginizi geliştirin. Bunun için yine yapay zekâ botlarıyla idmanlar yapabilirsiniz. Elbette bütün bunların bileşimi tek bir kapıya çıkıyor ki o da deneyim… Bol bol uzman maçları izlemeli ve o maçlardaki kritik anları oyun içerisinde taklit etmek için çalışmanız gerek.

   Takım içerisindeki rolünüzü doğru seçin: Support, Entry Fragger, IGL, AWPer, Lurker…

   Artık bildiğiniz üzere eski CS oyunlarından kalma alışkanlıklar tarih oldu. Bir oyunda ve takımda herkezin belirli görevleri var. Eğer oyun kazanmak için işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, tıpkı futbolda olduğu gibi sizin için en uygun rolü seçmeniz gerekmektedir.

   Entry Fragger oyuncusu maçlarda da gördüğünüz gibi devamlı önden giden ve ölmeden en az bir oyuncuyu öldüren oyuncuya deniliyor. Bu arkadaşlar takımın bir nevi takımın cengaveri oluyor. Destek yani Support ise bu oyuncunun devamlı yanında oynayan ve onun için bomba tutan diğer oyuncuya deniliyor. IGL (Oyun İçi Lider) ise takımı yönlendiren kısacası “Rush B!” diyen oyuncu. AWP’ler adından da anlaşılacağı gibi keskin nişancı. Lurker ise takımın en gerideki kurnaz ve hareketli oyuncusu.

   Aim konusunda gerçekten çok iyiyseniz, Entry Fragger sizin için uygun rol olabilir. Bomba kullanmada iyiyseniz, bir oyuncunun arkasından girip hemen bir rakip öldürebilirim diyorsanız Support; tecrübem var, oyun içi bilgim de üst seviyede diyorsanız IGL; AWP’de çok iyiyim, attığımı kaçırmam diyenler için AWP’ ve son olarak, “Ben bu oyunu yılan gibi oynarım” diyenler için de Lurker en iyi tercihler olacaktır.

   Kendinize uygun bir takım bulun ya da kurun:

   CS:GO en temelinde bir takım oyunu. Bu sebeple bir takımla nasıl oynanır sorusunun cevabını muhakkak biliyor olmalısınız. Çünkü üst düzey bir oyuncu olduğunuzda, önceden hiç oynadığınız kişilerle adeta bir takım gibi oynamalısınız. Kendinize takım ararken, sizinle aynı seviyedeki oyunculardan ziyade çok daha iyi oyuncuların olduğu takımları tercih etmelisiniz. O oyunculardan öğreneceğiniz çok şey olabilir.

   Takımla oynamanın bir başka güzel avantajı ise FACEIT gibi platformlarda çok hızlı bir biçimde yükselebilirsiniz. Bunun dışında takım olarak taktikler uygulamanız gerekli olduğu için oyun içi bilginiz de artacaktır. Unutmayın, üst düzey bir oyuncu olduğunuzda bunların tamamının sizde olduğunu varsayacaklar ve hatta olması gerekmektedir. Bu sebeple oyuna yeni başladığınız anda takım arkadaşları bulmaya çalışın.

   İyi iletişim size galibiyeti getirebilir:

   CS:GO’da iletişim çok önemli. Yeni başlayanların çok fazla dikkate almadığı bu konu pek çok kez size round ve hatta maç kazandırabilir. Örneğin dust2 haritasında oynuyorsunuz ve rakibinizin ayak seslerini B tarafında duydunuz. Bunu hemen takım arkadaşlarınıza söylerseniz, B tarafında daha fazla önlem alabilirsiniz. Birçok uzman oyuncu da iyi iletişimin çok önemli olduğunu söylüyor.

   İletişim konusunun üstünde gerçekten durmak gerekmektedir. Eğer uzman oyuncuların maçlarını izlediyseniz, devamlı birbirleriyle konuştuklarını görebilirsiniz. Buralarda esasında rakiplerin silahları, nerde oldukları ve hatta nereye hangi bombayı attıkları konusunda bile birbirlerine bilgi veriyorlar. Bu sebeple haritalardaki bölgelerin isimlerini iyice öğrenmeniz de gerekmektedir.

   Oyun içi paranızı nasıl idare edebilirsiniz?

   Maç sırasında en önemli konulardan birisi de ekonomi. Ekonomiyi maç boyunca çok idare etmelisiniz. Örneğin silahlı bir roundu kaybettikten sonra paranız yoksa hiçbir şey almamak en iyisi olabilir. İşi biraz daha üst düzeye götürerek, bir sonraki round sonrası ne kadar para geleceğini hesaplayıp, uygun olursa yalnızca tabanca bile alabilirsiniz. En önemlisi de takımınızda para yokken kesinlikle silah almayın.

   Aylarca üzerine çalışılan profesyonel taktikleri öğrenin:

   CS:GO için hile niteliğindeki taktikler arasında belki de en sıkıcısı bu olabilir olabilir. Ancak hemde en çok etkiyi sağlayanlardan birisi de hemde uzmanleri referans almaktır. Profesyonel oyuncuların ve takımların maçlarını izleyerek nerde ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Maç sırasında yaptığınız hataları da keşfederek, bir daha yapmamaya çalışırsınız. En önemlisi de oyuncuların nerde nasıl pozisyon aldığına bakabilirsiniz.

   CS:GO espor maçlarında takımlar ve oyuncular pek çok yeni taktik uyguluyorlar. Bu taktikleri uygulamak için bazen belki de aylarca çalışıyorlar. Siz bu maçları izleyerek bu taktikleri bir çırpıda öğrenebilirsiniz. Birçok uzman oyuncu hâlâ tüm maçları takip ettiklerini ve kendilerinden iyi olduğunu düşündükleri oyuncuların maçlarını ve yayınlarını takip ettiklerini belirtiyorlar.

   Rakiplerinizi şaşırtmayı deneyin:

   Yukarıdaki tüm taktikleri uyguladıktan sonra artık sizin için iyi bir CS:GO oyuncusu diyebiliriz. Üst düzey bir oyuncu olmayı istiyorsanız da artık oyun içerisinde kendi taktiklerinizi geliştirebiliyor olmanız gerekmektedir. Bunu bir örnekle açıklamak daha iyi olacaktır; her haritada pek çok pozisyon yeri bulunuyor. Bu pozisyon yerleri de artık nerdeyse tüm uzman oyuncular tarafından ezberlenmiş durumdadır

   Örneğin Mirage haritasında A tarafına girmek arzu ettiğiniz zaman, CT oyuncularının durabileceği yerler çok sınırlıdır. Siz bunun yerine eve çıkarak, rampa yakınına giderek, yani kısacası rakibinizin sizi hiç beklemeyeceği bir yerde durarak onu şaşırtabilirsiniz. Oyuncular genelde pozisyonlara göre Aim alarak çıktıkları için bir anda sizi görünce refleks göstermeleri çok zor olacaktır.

   Turnuvalara katılın ve kendinizi daha fazla zorlayın:

   CS:GO’da iyi bir oyuncu olmak için ya çok fazla deneyime, oyun bilgisine veya çok iyi bir nişan yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bunların hiçbiri tek başına yeterli değil. Üst düzey bir oyuncu olmak, esporcuların düzeyinde oynamak için kendinizi zorlamanız gerekmektedir. Bunun için hergün en az 3-4 tane maç yapmalısınız. Bunun dışında da turnuvalara katılın.

   Turnuvalarda sizden daha iyi olan rakipler olacaktır. Bu hem kendinizi hem de takımınızı sınamak için çok iyi bir yol. Bireysel ya da takım olarak yaptığınız hataları görebilir ya da kazandığınız maçlarda neyi çok iyi yaptığınızı öğrenebilirsiniz. Böylece kendinizi hangi konularda geliştirmeniz gerektiğini bulursunuz. Çok çalışırsanız yukarıdaki görsel sizin için temsili olmayabilir.

   Sponsorlu
Sponsorlu
0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.