JoomDo

Kaydol

Hoşgeldiniz

Oyun Bilgisayarı Toplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • Oyun bilgisayarı toplanırken alınacak her bir parçanın değeri çok ayrı bir konumdadır. Özellikle uzun vadeli bir bilgisayar topluyorsanız bu konuyu dikkatli incelemenizi tavsiye ederiz.

   Klavye, mouse, kulaklık ve daha pek çok oyuncu ekipmanları. Bu pc ekipmanları alırken dikkat etmeniz gerekli olan bazı ayrıntılar vardır. Ancak bir oyun bilgisayarı olmadan bu ekipmanların pek bir önemi kalmaz. İşte bu nedenle performansı yüksek oyun oynamak için sağlam bir bilgisayar toplamak oyuncular için en önemli şeydir. Normal bir bilgisayar toplarken nasıl ki dikkatli davranıyorsanız, oyunlar için bilgisayar topladığınızda dikkatinizi daha da arttırmalısınız. Bu yazıda sizlere bahsedeceğimiz her bir parça ve o parçaların ayrıntıları sisteminiz için büyük önem arz ediyor.

   OYUN BİLGİSAYARI TOPLARKEN BU DETAYLARI DİKKATE ALMALISINIZ

   Eğer bilgisayardan biraz olsun anlıyorsanız size bahsedeceklerimizden biraz olsun anlam çıkarabilirsiniz. Ancak yazıda geçenlerden bir anlam çıkaramıyorsanız bilgisayarı toplarken bilen birine danışmanız daha yerinde olacaktır. Oyun bilgisayarı toplarken dikkat etmeniz gerekli olanler şu biçimde;

   ANAKART
   Bir bilgisayarın yapıtaşıdır anakart. Eğer doğru bir anakart seçmezseniz performans ya da arıza nedeniyle kısa bir süre içinde değiştirmek mecburiyetinde kalabilirsiniz. Anakart seçiminde öncelikle işlemci uyumunu kısaca aktaralım. Anakartın alacağınız işlemci markasıyla ve işlemcinin soketiyle uyumlu olması gereklidir. Bunu ürünün detaylarına bakarak anlayabilirsiniz. Anakartı alırken dikkat etmeniz gerekli olan kısımlar ise desteklediği RAM hızı ve soketleridir. İlk olarak DDR4 uyumlu olmasına ve RAM destek hızının yani MHz desteğinin olabildiğince yüksek olmasına özen gösterin.
   Eğer anakartta O.C ibaresi yer alıyorsa (3200 MHz O.C) bu anakartın 3200 MHz hızı Overclock ile aşabileceğinin göstergesidir. Bu hıza baktıktan sonra kartın içerisinde yer alan slotların (RAM slotu vb.) sizin için yeterli olup olmadığını araştırın. USB soketinin de 3.0 üzeri olmasına ve sayısına ekstra olarak dikkat edin.

   İŞLEMCİ
   Oyun bilgisayarı toplarken işlemci elbette ki değişik bir önem arz ediyor. İşlemciyi seçerken seçeceğiniz ekran kartını da göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü işlemci ekran kartı ile darboğaz yapabilir yani oyunlarda ki performansınızı kısıtlayabilir. İşlemcinin ekran kartınızla darboğaz yapmayacağına emin olmak için internetten araştırma yapabilirsiniz. Daha sonra işlemcinin anakartınız ile uyumunu kontrol edin. İşlemcinin hızını, çekirdek sayısını araştırdıktan sonra overclock yapılıp yapılmadığını da araştırın. Bazı işlemciler overclock ile çok yüksek hızlara ulaşabilirler ama bu işlem biraz risklidir çünkü aşırı güç ve ısınmadan dolayı sisteminizi bozabilir. Bu problemi yaşamamak için seçiminizden sonra alacağınız işlemcinin üstünde stok fanı yoksa ürüne uygun bir fan seçebilirsiniz. Overclock yapmayı düşünüyorsanız ve buna göre işlemci seçtiyseniz çok daha iyi soğutma için nitelikli bir sıvı soğutma alabilirsiniz.

   EKRAN KARTI
   Güçlü bir oyun bilgisayarı ilk başta kuvvetli ekran kartı gerektirir. Bu parçayı seçerken özellikle internette araştırma yapın hatta Youtube üstünden testlerini inceleyin. Ekran kartının test neticelerini, hangi oyunlarda kaç FPS verebildiğini öğrendikten sonra bütçenize göre tercihinizi yapabilirsiniz. Ekran kartı alırken GB ve bit değerlerine göre tercih yapmak yerine araştırarak, FPS neticelerini göz önünde bulundurarak tercih yapmak daima daha olumlu sonuçlar verecektir.

   RAM
   RAM alırken dikkat edilmesi gerekli olan önemli nokta MHz hızıdır. Anakartınızı 3200 MHz olarak seçtiğinizi varsayalım. Bu durumda 3600 MHz RAM bile alsanız sizin için bir şey fark etmez çünkü maksimum 3200 MHz hız alabilirsiniz. RAM hızlarının olabildiğince yüksek olmasına ve anakartınız ile uyumlu olmasına dikkat edin. Oyun bilgisayarı toplarken RAM miktarı da çok önemli. Çünkü çağımızda ki oyunlar bir hayli yüksek RAM miktarı kullanabiliyorlar. Bu konu da problem yaşamamak için Minimum 16 GB RAM almanız doğru olacaktır. Eğer 8×8 GB olmak üzere 2 RAM almayı düşünüyorsanız ikisinin de aynı olmasına özen gösterin. Farklı RAM seçiminde uyumsuzluk oluşması durumunda mavi ekran gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz.

   HARDDİSK VE SSD
   Harddisk alırken boyutuna ve 7200 RPM olmasına bakmanız yeterlidir. Ancak SSD alıyorsanız Nvme PCIe SSD almaya olabildiğince özen gösterin. PCIe SSD’ler normallerine göre kat be kat daha yüksek yazma ve okuma hızı sunarlar. Bu tür SSD alırken anakartınızın üstünde PCIe slotu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

   POWER SUPPLY
   Güç kaynağı yetersiz olursa topladığınız oyun bilgisayarı ne kadar kuvvetli olursa olsun bazı sorunlarla boğuşabilirsiniz. Güç kaynağı alırken watt değerinin beraberinde niteliğini de araştırmanız gerekiyor. Kalitesiz bir güç kaynağı bilgisayarınızda ki parçalara zarar verebilir hatta bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir. 80+ bir nitelikli güç kaynağı seçerken sistemin ne kadar güç çekeceğini de hesaplamanız gerekiyor. Eğer kaç watt psu alacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak MSI güç kaynağı hesaplama sitesine gidebilirsiniz.

   KASA VE SOĞUTMA
   Oyunlarda soğutma açısından kasa seçimi son derece önemlidir. Kasa seçimi yaparken anakartınızın boyutuna göre ve fan sayısına göre yapmanız doğru olacaktır. Işıklandırmasına aldanarak şık duran bir kasayı hemen satın almayın. Kasanın parçalarınızı düzgün şekilde içerisine sığdırabileceğinden emin olun. Ayrıca kasanın üzerinde ki fanları ve hava çıkışlarını da sisteminizin doğru soğutulması açısından önemli olduğunu unutmamalısınız. Soğutması yetersiz oyun bilgisayarı etkin performans kayıpları yaşayabilir.

   Sponsorlu
Sponsorlu
0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.