JoomDo

Kaydol

OYUN HABERLERİ - 25/03/2021

Six Days in Fallujah: Irak’ta geçen yeni FPS oyunu

Six Days in Fallujah aslında yeni bir oyun değil. Bugün piyasada görebileceğiniz “kahraman Amerika diğer bütün düşmanlarını öldürüyor” temasını yeniden canlandırıyor o kadar. Irak’ın Felluce şehrinde geçen oyun, orada yaşanan savaşı ve Amerikan askerlerinin “kahramanlıklarını” konu alıyor. Call of Duty serisine yakınlığıyla dikkat çekerek şimdiden tartışmalara yol açtı bile. Yine de oyun olarak ele alırsak, oynanışı fena görünmüyor.

Konami’nin 2009’da elini çektiği proje, uzun bir süredir sessizliğe gömülmüştü. Sonrasında yapımcı Peter Tamte, kendi yayın şirketini ve oyunun 2021’in sonundan önce piyasaya çıkacağı bilgilerini sunarak yeniden ortaya çıktı. Dün IGN tarafından yayınlanan yeni oynanış fragmanıyla oyuna dair ilk izlenimlere sahip olabiliyoruz. Geliştirici bu yılın başlarında “video oyunlarının ne olabileceğine dair modası geçmiş klişelere meydan okuyacağını” söylemişti. Tabi bana soracak olursanız herhangi bir taktiksel FPS oyunundan çok da farklı görünmüyor.

Sponsorlu

Six Days In Fallujah, Irak/Felluce’de savaşan ‘kahramanlar’

Genel görünümü ve animasyonları itibariyle Call of Duty serisine benzerliğiyle öne çıkan bir yapım gibi görünüyor. Modern Warfare’in 2019’da ortaya çıkarttığı “Ev temizliği” misyonunu anımastıyor. Basitçe içinde ne olduğunu ancak içine tamamen daldığınızda anlayabileceğiniz binalara girip, buradaki teröristleri öldürmeye ev temizliği diyorlar. Tabi bu oyundaki teröristlerin “Allahu Akbar” nidalarıyla savaştığını duyduğunuz anda oyuna karşı bakış açınız değişebilir. Six Days in Fallujah oynanış fragmanı biterken de bir sivile silah doğrultan Amerikan askeri sahnesini görüyoruz.

Six Days In Fallujah, her seferinde değişen modüler haritalara sahip. Binaların, odaların ve mahallelerin düzenleri her girdiğiniz maçta farklı şekilde karşınıza çıkacak. Bunun da “gerçek savaşta olduğu gibi” öngörülemez ve belirsiz bir ortam yaratmak için tasarlandığı söyleniyor. Zaten fragmanın başında konuşan kişinin ordudan emekli bir Amerikan olduğunu söylediği ve fragmanda İslam unsurlarının bulunduğunu gördüğünüz an sözde “gerçek savaş” atmosferini yakalamayı başarıyorsunuz.

Genel olarak taktiksel bir FPS oyunu olan Six Days in Fallujah oynanış fragmanında da göründüğü gibi “çok da özel olmayan” bir yapım gibi görünüyor. İnternette de Müslüman oyuncular tarafından topa tutulan oyunun olay çıkartacağını biliyorduk. Şimdi tam üstüne geldi. Evet, en az bizler kadar siz de bu duruma kızmış ve üzülmüş olabilirsiniz ancak görüşlerinizi yorumlarda belirtirken lütfen uygun bir dil seçmeye gayret edin ki yayınlayabilelim.