JoomDo

Kaydol

YAYIN DÜNYASI - 15/04/2021

Twitch duyurdu: takip ve izlenme botu kullananların başı dertte!

Twitch, web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden 14 Nisan Çarşamba günü yaptığı duyuru ile birlikte Twitch takip botu ve izlenme botu kullanan yayıncıların uykularını kaçıracak gibi duruyor.

Twitch, web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden 14 Nisan Çarşamba günü yaptığı duyuru ile birlikte Twitch takip botu ve izlenme botu kullanan yayıncıların uykularını kaçıracak gibi duruyor.

Paylaşılan üç Tweet’lik duyuruda popüler canlı yayın platformu, yaklaşık 7.5 milyondan daha fazla hesabın takip botu ve izlenme botu kullanarak kullanım şartları sözleşmesini ihlal ettiğini tespit edildiğini duyurdu.

Bu hesaplarla ile ilgili işlem yapmaya başladıklarını belirten platform, bot kullandığı belirlenen hesapların çoğunun giderek kendini geliştirebilen bir makine öğrenme teknolojisi ile tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamasının devamında ilerleyen günlerde işlem yapılan hesaplar nedeniyle yayıncıların takipçi ve izleyici sayısında ani düşüşler görebileceğini dile getiren şirket, oluşturduğu özel sayfada botlar ve yaptırımlar hakkında sık sık sorulan soruları cevapladı.

Türk Twitch yayıncılarından gelen ilk tepkiler

Twitch’in yaptığı bu ses getiren açıklamanın ardından Twitch üzerinde yüzbinlerce takipçiye sahip yayıncılar da hem alaycı hem de ciddi şekillerde düşüncelerini dile getirdi.

Canlı yayın platformu tarafından paylaşılan açıklama Tweet’ine Berke “Thaldrin” Demir “Eyvah yakalandık” sözleri ile cevap verirken, Mete “EasterGamers” Özbey “Ooo kirli(botlu) çamaşırlar dökülsün ortaya” dedi.

BigBossLayf organizasyonunun kurucularından Oidemirel ise düşüncelerini “Bot suç sayılmalı. Yapan ve/veya yaptıran nitelikli dolandırıcılık suçundan yargılanmalı.” sözleri ile paylaşırken, şirketin bir diğer kurucusu wtcN, “HARİKA HABER” şeklinde bir açıklamada bulundu.