JoomDo

Kaydol

YAYIN DÜNYASI - 09/04/2021

Twitch, Platformun Dışında Gerçekleşen Suçlar Nedeniyle de Ban Atabilecek!

Son zamanlarda ülkemizde, platform üzerinde yaşanan olaylar ile gündemimize gelen Twitch, ocak ayında yürürlüğe giren Nefret Davranışı ve Taciz Politikası üzerine bir ekleme yaptı.

Son zamanlarda ülkemizde, platform üzerinde yaşanan olaylar ile gündemimize gelen Twitch, ocak ayında yürürlüğe giren Nefret Davranışı ve Taciz Politikası üzerine bir ekleme yaptı. Yapılan duyuruya göre yayıncılar artık Twitch dışında yaptıklarından dolayı da banlanabilecekler.

7 Nisan Çarşamba günü yayınlanan “Twitch Dışı Ağır Suçlara Karşı Eylem Planımız” isimli yazıda şirket güncellemenin detaylarını paylaştı. Twitch platformunun dışında olan fakat platformun üyelerine karşı işlenen nefret ve taciz suçlarına karşı yaptırım uygulama olanaklarının olduğu belirtilen yazıda artık bu kapsamın genişletildiği duyuruldu.

Bu genişletilmiş politika iki kategoriye ayrılmış durumda. İlk kategoride hem canlı yayın platformu üzerinde hem de platform dışında yaşanan olayları kapsıyor. Popüler canlı yayın platformu bu kategoriyi Twitch’te bir canlı yayında gerçekleşen bir taciz olayına ilişkin şikayeti değerlendirirken bununla bağlantılı olarak veya bunun devamı niteliğinde Twitter’da meydana gelen tacizi de şikayet halinde göz önünde bulunduruyoruz.” sözleri ile örneklendiriyor.

İkinci kategoride ise canlı yayın platformu üzerinde gerçekleşmeyen fakat topluluğa karşı tehdit oluşturabilecek olaylar ele alınıyor. Örneğin Twitter veya Instagram üzerinde işlenen ağır suçlarda da moderasyon ekibi yaptırımda bulunabilecek.

Twitch tarafından belirtilen ağır suçlar

Popüler canlı yayın platformu bahsettiği ağır suçları aynı yazıda detaylandırdı. Yazıda sadece sekiz madde paylaşılsa da bu maddelere dahil edilebilecek daha birçok ağır fiziksel ve psikolojik şiddet suçu olduğu kaydedildi.

  • Ölümcül şiddet ve şiddet yanlısı aşırılık
  • Terörist faaliyetler veya teröre eleman kazandırma
  • Açık ve/veya yakın kitlesel şiddet tehdidi (örneğin, bir insan grubuna, etkinliğe veya insanların toplandığı bir yere yönelik saldırı tehdidi).
  • Bilinen bir nefret grubunun lideri veya üyesi olmak
  • Rızaya dayanmayan cinsel eylem ve/veya cinsel saldırıda bulunma veya böylesi eylemlere iştirak etme
  • Çocuklara karşı cinsel taciz ve istismar ve küçük yaştaki kişilerle ilgili cinsel içerikli materyallerin teşvik edilmesi/dağıtımı
  • Twitch topluluğunun fiziki güvenliğini bariz ve doğrudan tehlikeye atacak, örneğin bir Twitch etkinliğine yönelik saldırı tehdidi gibi eylemler
  • Personeli de dahil olmak üzere Twitch’e yönelik açık ve/veya yakın tehdit